środa, 26 października 2016

CZYM JEST INFINITY?
     A może lepiej zacząć od tego czym nie jest Infinity? Infinity to nie jest system bitewny w którym dowodzisz armią składających się z co najmniej 100 lub więcej figurek.
To również nie jestem system, w który musisz wydać 700 zł lub więcej na start żeby się dobrze bawić. Oczywiście do tego kolejne koszta to zakup odpowiedniej walizki do transportu tak pokaźnej armii.
Również nie jest to system w którym płacisz za zasady. Tak do tego systemu wszelkie pomoce do gry, zasady, instrukcje itp. masz za darmo!

    Więc czym jest Infinity? Infinity to system skirmishowy, czyli to taki system gdzie dowodzisz armie, drużynę, bandę składającą się od 3 do przeważnie 20 (ale nie zawsze) modeli. Każdy z tym modeli reprezentuję inną osobę, inna specjalizację i posiada inne statystyki. Każda strata jednostki jest bardzo dotkliwa ponieważ zawszę stracimy jakiś ważny element naszej taktyki, np. tracą medyka tracimy zdolność leczenia naszych jednostek, tracąc snajpera tracimy… no właśnie w takim wypadku tracimy choćby przewagę w zasięgu strzału :) Także mili Państwo to nie jest tak jak w wielkich systemach bitewnych gdzie mamy np. 50 szkieletów i naglę tracimy ich 10 i olewamy to bo mamy spory „klocek”, który nadal brnie do przodku.         W systemach skirmishowych musimy mieć oczy w koło głowy i każdy nasz ruch należy przemyśleć trzy razy.  
       Akcja gry dzieje się w niedalekiej przyszłości gdzie lubię bez problemu podróżują między planetami w kosmosie i kolonizują kolejne planety. Walki między ludźmi, robotami czy też obcymi rasami dzieją się wszędzie, np. miasta, obrzeża miast, pustkowia, dżungle itd. W tym wypadku tylko wyobraźnia Cię ogranicza.
      Czym zatem Infinity różni się na tle innych gier typu skirmish? Jak wspomniałem wyżej producent, czyli Corvus Belli rozpieszcza nasz darmowymi zasadami oraz darmowym systemem gier turniejowych. Oprócz tego dostajemy darmowy program do tworzenia rozpisek armii w trzech różnych wersjach. Forma aplikacji webowej pod adresem https://army.infinitythegame.com/ forma do pobrania na pc/laptopa http://infinitythegame.com/archive.php oraz na tablet/telefon z systemem android https://play.google.com/store/apps/details?id=infinity.army.mobile


      Kolejny plus to metalowe modele. Nie wiem jak Wy ale ja od zawszę lubię „czuć” model, tzn. wiedzieć za co płacę ;) Dziwne podejście może ale jeśli mam wydać za model z 50-100 zł i mieć go z żywicy bądź czegoś podobnego to sorry ale podziękuję… Poza tym w tej grze wystarczy podstawowy tzw. starter, żeby już zacząć rozgrywkę. Taki starter kupimy max do 150 zł w zależności o sklepu.
System ma bardzo dużo zasad i to można oceniać zarówno na plus i minus. Dla mnie to spory plus bo wiem, że jeszcze Infinity nie raz mnie jeszcze zaskoczy natomiast jeśli ktoś lubi łatwe i przyjemne zasady to nie tutaj. A teraz pytanie? Czy znacie system bitewny z łatwymi i przyjemnymi zasadami na start? Ok, znam tylko jeden taki (może się domyślacie ;) ) ale jednak podziękuje za niego… ;)
Jeśli gracie/graliście w systemy bitewne to pewnie jesteście przyzwyczajeni do k6 (kości sześciościennej) a tu małe zaskoczenie. W Infinity gramy k20 (kością dwudziestościenną) i szczerze genialnie się to sprawdza. Myślę, że oddaję to większe realia testowanych cech/umiejętności.
      Ostatni plus, który mnie zauroczył w grze to rzeźba modeli! Jest mega cudowna ale ma też swoje wady (o tym niżej). Modele w porównaniu z innymi producentami mają bardzo wiele detali i tu chwała za to producentowi ponieważ każdy kolejny model jest lepszy niż wcześniejszy.
     Żeby nie było tak łatwo i kolorowo wspomnę o minusach, które ja zauważyłem. Modele, które są bardzo ładne bardzo trudno się skleja. Niestety nie wiem czym jest to podyktowanie, sklejałem wiele modeli innych producentów jednak modele CB nie lubią chyba polskich klei. Czy kropelka czy super glue bardzo trudno mi się je skleja. Jeśli jesteśmy już przy modelach warto wspomnieć, że niektóre z nich (zwłaszcza stare wzory) są dość mocno przesiąknięte mangowymi klimatami. Nie każdemu to podejdzie. Sam podchodziłem do niektórych modeli z dystansem ale wraz z upływem czasu moje gusta się zmieniły ;)
Jak wspomniałem wyżej mnogość zasad dla jednych to też minus. Nie będę ukrywał, że jest tego sporoooo ale gdy gracie w klubach, po domach z znajomymi każdy jakoś to razem ogranie. Bardzo ważne to integracja środowiska gdzie gracie. W naszym klubie każdy każdemu pomaga a nowi gracze są traktowani super i często doświadczeni gracze sami tłumaczą zasady na podstawie już danej rozgrywki.
     Mam nadzieję, że dzięki temu wprowadzeniu udało mi się zachęcić Was do zagłębienia się w świata Infinity. Do zobaczenia na turniejach!
4 komentarze:

 1. Fajny opis. Tu masz sprawdzony sposób na klejenie metali o małej powierzchni styku
  https://fatlazypainter.blogspot.com/2016/10/figurkowy-karnawa-blogowy-edycja-xxvi.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Panie! Trza sprawdzić na dwóch Jaguarach, które mi zostały :)

   Usuń
 2. Fajne figurki, w sieci można znaleźć naprawdę niesamowicie zrobione stoły i dość łatwe do ogarnięcia zasady - dla mnie bomba, ale ciężko mi obecnie wejść w nowy system =(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sobotę mamy lokalny turniej biorę aparat i figurki :) Pokaże Ci nasze stoły ;)

   Usuń